عطر اسپورت و عطر ورزشی چیست؟

شاید زمانی که بارُن پییر دو کوبرتین (Baron Pierre de Coubertin) در سال ۱۸۹۴ کمیته بین المللی بازی های المپیک رو بنیانگذاری میکرد، هرگز به ذهنش خطور نمیکرد که دوبنده های کشتی گیرها، مایوهای شنا، شورتهای دونده ها، عضلات خسته و نفس داغ ورزشکارها، بدنهای عرق کرده و غرور تماشای تماشاچیان از روی سکوی مقام قهرمانی، روزی با دنیای عطر اسپرت هماهنگ بشه و قسمت عظیمی از دنیای عطر رو به خودش مختص کنه.

عطر اسپرت و عشق به ورزش:
حقیقت اینه که امروز پس از ۱۲۵ سال که از تاسیس المپیک میگذره، عنوان اسپرت و دنیای عطر به راحتی با دنیای ورزش – بهتر بگیم عشق به ورزش – مرتبط شده.

سیل عظیمی از عطرهای اسپرت که عموماً فلنکرهای اسامی بزرگتر هستن، یا موفقیت تجاری برندهای اسپرت و اسپرت سلبریتی نظیر آدیداس، زلاتان ایبراهیمویچ و دیوید بکهام، و یا موفقیت عطرهایی که برای تبلیغاتشون از ستاره های ورزشی استفاده شده، دلیل بسیار محکمه پسندی برای این حقیقت است.

هویت و مشخصات عطر اسپرت:
یه حساب سرانگشتی از عطرهایی که عنوان اسپرت دارن ما رو به این نکته ی مسلم میرسونه که عطرهای اسپرت قشر عظیمی از عطرهای مردونه رو تشکیل میدن.

نکته ی دوم تو همین نکته ی اول پنهان شده: شما به ندرت با عطر زنونه ای روبرو میشین که عنوان اسپرت داشته باشه.

نکته ی سوم در مورد این عطرها اینه که، تعداد عطرهایی که عنوان اسپرت دارن و از دسته عطرهای نیش هستن – به خصوص نیشهای شناخته شده – تقریباً صفره و عطر نیشی که اسمش اسپرت باشه پیدا نمیکنیم!

برای چرای این قضیه بهتره اول موشکافی کنیم تا ببینیم عطر اسپرت دقیقاً چیه و یه عطر اسپرت چه خصوصیاتی داره؟

خصوصیات بویایی عطر اسپرت:
عطرهای اسپرت دسته ای از عطرهای برندهای متداول (دیزاینرها، اتومبیل، سلبریتی و غیره) هستن که بخاطر روایح فـرِش و خنک که معمولاً نُتهای چوبی و ادویه ای و مرکباتی توشون نقش بازی میکنن، فضایی کژوال، صمیمی، بدون پیچیدگی و شاد دارن که عموماً هم مناسب برای استفاده روزمره در فصول مختلف – مخصوصاً فصول گرم – و مناسب برای آقایون هستن.

این عطرها روحیه ای اکتیو و چـُست و چابک رو تداعی میکنن که حس برنده بودن، نامبر وان بودن، و محبوب بودن رو تو ضمیر ناخوداگاه استفاده کننده زنده میکنه. و به همین منوال سطحی و همه پسند و عمومی هستن.

شاید از این رو برندهای نیش که حفظ پرستیژ و منزلتشون مأموریت اولشون هست، طرف این واژه تو اسم عطرهاشون نمیرن – هر چقدر هم که بعضی عطراشون حالت اسپرت داشته باشه!

گفتیم “استفاده کننده”، بهتره اشاره کنیم که مانند قشر طرفدار ورزش که عموماً از قشر جوان تشکیل شده، مخاطب این دسته عطرها هم همین قشر به حساب میان. و این نکته هم باید اشاره کنیم که هرچقدر هم که خانمها از یک تیم ورزشی یا یک ورزشکار حمایت کنن، معمولاً عشق ورزش و تب ورزش بین آقایون بیشتر دیده میشه.

به همین خاطره که بیش از نصف محصولات آرایشی و بعداشتی آقایون با چاشنی ورزشی به بازار ارائه میشه. از تیغ اصلاح و افترشیو گرفته تا لباس زیر با لوگو و اسم تیمهای ورزشی.

عطر اسپرت:
اما عنوان اسپرت رو چطوری به یک عطر اهدا میکنیم؟ آیا فقط عطری که روی شیشه اش اسپرت نوشته شده یک عطر اسپرت حساب میشه؟

لزوماً نه، چرا که به جز این دسته، عطرهای زیادی هستن که اسپرت نامگذاری نشدن اما به وضوح حس و حالی اسپرت و ورزشی توشون حس میشه.

جالبتر اینجاست که با این دید، به برخی عطرهای کلاسیک و حتی برخی عطرهای نیش هم میشه اشاره کرد که فضایی اسپرت دارن.

و باز از اون هم جالبتر اینکه قدمت حضور برخی عطرهایی که روحیه اسپرت توشون حس میشه اما نامی از اسپرت توشون برده نشده، از تاریخ تاسیس بازیهای المپیک هم قدیمیتره. به عنوان مثال عطر معروف ۴۷۱۱ از برند مورر و ورتز (Mäurer & Wirtz 4711) یا عطر او دو کولون از برند فارینا ۱۷۰۹ (Farina 1709 Original Eau de Cologne).

عطرهای اسپرت مرکباتی
عطرهای مرکباتی خیلی راحت پوشیده میشن و روایحی مفرح و فان دارن، به راحتی با هر استایلی ست میشن و حتی دوز قدرتمندشون هم آزاردهنده نیست.

بنابراین جزو محبوبترین عطرهایی هستن که هنگام ورزش استفاده میشن. از جمله برندهایی که این دسته روایح و این دسته عطرهای اسپرت رو خوب کار میکنه میشه لاکوست (Lacoste)، عطرهای سری ۴۷۱۱ (Mäurer & Wirtz)، و جان وارواتوس (John Varvatos)، ژیل سـَندر (Jil Sander)، بـِنـِتون (United Colors of Benetton) و تامی باهاما (Tommy Bahamma) رو مثال زد.

عطرهای اسپرت چوبی
قسمتی دیگه از عطرهای اسپرت رو روایح کژوال چوبی و ادویه ای تشکیل میدن. این دسته حالتی خنک دارن اما بخاطر دارا بودن نُتهای ادویه ای و چوبی، هم از موندگاری بالاتری برخوردار هستن هم فضایی کمی جدی تر و جاافتاده تر دارن. هر چند که به ازای این، از طراوت و شادابی نُتهای مرکباتی برخوردار نیستن. از این جمله عطرها میشه به موارد زیر اشاره کرد.

شنل الور اوم اسپرت (Chanel Allure Homme Sport)، کارتیه رودستر اسپرت (Cartier Roadster Sport)، پورشه دیزاین اسپرت (Porsche Design Sport)، ایسی میاکه لو د ایسی پور اوم (Issey Miyake L’Eau d’Issey Pour Homme)، دیور اوم اسپرت (Dior Homme Sport)، دولچه گابانا دِ وان اسپرت (D&G The One Sport)، و عطر مولکول ۰۱ (Escentric Molecule 01)

عطرهای اسپرت اقیانوسی
قسمتی دیگه از عطرهای اسپرت دارای استخوان بندی اقیانوسی/دریایی هستن و حالتی آکواتیک دارن. این دسته طرفدارای زیادی رو دور خودشون جمع میکنن و معمولاً عطرهای موفقی هستن که فروششون برای سالها تضمین شده.

دلیل اصلی این امر در وهله ی اول موندگاری به مراتب بالاتر این عطرها، نشر بوی قدرتمندتر و همه پسندتر بودن روایحشون هست. میشه از این دسته به عطرهای بولگاری آکوا (Bvlgari Aqua)، دیویدُف کول واتر (Davidoff Cool Water)، رالف لورن پولو بلو (Ralph Lauren Polo Blue)، جورجو آرمانی آکوا دی جیو (Giorgio Armani Acqua di Gio) و سالواتوره فراگامو آکوا دی اسنزیاله (Salvatore Ferragamo Acqua di Essenziale) اشاره کرد. در نتیجه، عطرهای اسپرت دسته ای از عطرها با فضای کژوال، غیررسمی، خودمونی، فـرِش و شاداب هستن که در ساختارشون حداقل یکی از گروه های آروماتیک/گیاهی، مرکباتی، ادویه ای/چوبی، و یا دریایی با حالتی بارز خودنمایی میکنه.

این عطرها ممکنه مدرن و امروزی، یا کلاسیک و قدیمی باشن. با هر ترکیب و در هر زمانی که ساخته شدن، مهم اینه که با روحیه اکتیو و اسپرت اون دوره و مُد اون دوره هماهنگن و به همین دلیل قشر عظیمی رو به طرف خودشون میکشن.