تاریخچه عطر و ادکلن

در اواخر قرون وسطی و در قرن هجدهم میلادی با تولید ادکلن، تحول عظیمی در صنعت عطر سازی به وجود آمد.این در حالی بود که صدها سال پیش از این،عطر ها به عنوان ماده ای برای خوشبو کردن مراسم مذهبی مصریان مورد استفاده قرار میگرفت.در واقع در آن زمان استفاده از مواد خوشبو به مراسم مذهبی محدود می شد.

کار با عطر یک حرفه قدیمی است که نیاز به طبع لطیف و مهارت خاصی دارد. یونانی ها و رومی ها نوشیدنی های خود را با رز و بنفشه معطر می کردند. اما در هر حال تقطیر سیستماتیک عطرها در قرون وسطی به وسیله دانشمندان مسلمان صورت گرفت. تاجرهای ونیزی ادویه جات و عطر های جمع آوری شده از کاروان های آسیایی را به وسیله کشتی ها و وسایل حمل و نقل آن زمان در سرتاسر اروپا پخش می کردند.

اسانس ها بسیار فرارند و از گل، برگ، میوه و علف ها و ریشه های گیاهی به دست آمده و در بیشتر موارد از یک قسمت خاص از گیاه به دست می آیند. به عنوان مثال از گل رز، شکوفه های نارنج، هسته بادام، برگ آویشن، پوست دارچین، چوب صندل یا سرو و میوه جوز هندی می توان نام برد. این روغن ها از سرتاسر جهان فراهم می شوند. چوب صندل که بسیار گران نیز هست از هندوستان، گل های رز از بلغارستان، آفریقای شمالی و فرانسه و …، نمونه محصولات حیوانی نیز مشک (مشک از غده کوچکی در نزدیک آلت تناسلی آهوی مشک زای نر) و بیدستر (بیدستر از ترشحات حیوانی شبیه به خر به دست می آید) هستند. از آن جا که تقاضا برای مصرف عصاره ها روز به روز افزایش می یابد، برای همین عطر های صنعتی به طور روز افزونی جای عطر های طبیعی را می گیرند.

در کشور ما ایران هم با توجه به هرم سنی بسیار جوانی که در آن وجود دارد، استفاده از عطر و ادکلن ها روزبه روز در حال افزایش است که طبق آمار های بدست آمده کشور ایران جز پر مصرف ترین کشور های دنیا در حوزه لوازم آرایشی، بهداشتی و عطر و ادکلن میباشد.