عطر مو برای خانم ها

همه ما شده که برای بدست آوردن پرفورمنس بهتر از عطرمون دست به کشفیات زدیم و شیوۀ استفاده رو تغییر دادیم. مثلا بیش از حد اسپری کردیم، روی نقاطی که تابحال نزده بودیم اسپری کردیم، با فاصلۀ نیم ساعت دوباره و دوباره اسپری کردیم و چندین کار دیگه. نتیجه تحقیقات نشون میده که استعمال عطر (مخصوصا غیر اسپری ها) روی مچ دست، پشت گوش و پشت زانو (برای خانمها) بهترین اثر رو میذاره. اما خب این همۀ ماجرا نیست. مثلا ژان کلاود النا میگه که “PH پوست روی مچ اسیدی تر از بقیه نقاط هست و جدا از اون بند ساعت یا زیورآلاتی که دور مچ میپیچیم، هر چند کم، میتونن روی عطرمون تاثیر سوء بذارن”. پشت زانو که متاسفانه سریعا عرق میکنه و نقاط پشت گوش هم محل تراکم غدد چربی هست و در صورتی که لبنیات مخصوصا شیر توی رژیم غذاییتون زیاد مصرف میکنین بوی پوستِ این نقاط شبیه بوی شیر ماسیده میشه و باید پیش از عطر زدن با پنبۀ آغشته به الکل اون محل رو شستشو بدین. سینه گردن و بازوها هم محلهای مناسبی برای اسپری کردن هستن منتها اونها هم دردسرهای خودشون رو کم و بیش دارن. اما مو چطور؟!

عطر مو

در مقایسه با نقاط مذکورِ بدن که بخاطر گرما روی پخش و موندگاری عطر ما تاثیر دارن، مو عضوی خنثی هست و شاید فکر کنین خیری به حال ما نداره اما شواهد امر دقیقا برعکس این رو ثابت میکنه. مو به مراتب بهتر از پوست عطر رو حمل میکنه به چند دلیل:

مو گرمای بدن رو نداره و کمتر دچار تعریق میشه.
مو منافذی داره که مثل پوست عطر رو توی خودش نگه میداره.
از خودش بوی مشخصی نداره که تحت تاثیر رژیم غذایی تغییر کنه بنابراین اونچه شما اسپری میکنین بسیار شفاف نمایش داده میشه. البته در صورتی که مو تمیز باشه وگرنه واویلا!
اسپری کردن روی مو یه مشکلاتی هم داره. الکل عطر به موی شما میتونه آسیب بزنه و مو رو خشک و شکننده کنه. خب برای این منظور برخی برندها ایدۀ Hair Mist رو پیاده کردن و عطر مو تولید کردن که به مو هیچ آسیبی نمیرسونه. حالا عطر مو چیه و چه فرقی با عطر بدن داره؟

عطرهای مو پایه شون آب هست و ترکیبشون کنسانترۀ عطر، سیلیکونهای حلال در آب و چند نوع امولیسیون هست. بنابراین اثری از الکل توشون نیست. این عطرها به صورت افشانه ساخته میشن که میتونن مستقیما روی مو اسپری بشن و همونطور که از اسمشون پیداست مثل مه روی مو بشینن. ممکنه قدرت موندگاری هِر میست (عطر مو) به اندازه عطر نباشه منتها همونطور که اشاره کردم چنانچه مو چرب و کثیف نباشه رایحۀ خیلی شفاف و خوبی ارائه میده.

اما برسیم به اینکه چه برندهایی برای کدوم عطراشون عطر مو ساختن. برند شنل برای عطرهای Allure، همۀ عطرهای سری Chance، عطر No5 و Coco Medemoiselle افشانه مو ساخته. دیور برای J’Adore، فردریک مال برای Carnal Flower، جورجو آرمانی برای عطر Si، تییری موگله برای Angel، تام فورد برای Black Orchid، ویکتور ان رولف برای Bonbon، نارسیسو رودریگز برای Narciso Rodriguez For Her و گرلن برای Le Petit Robe Noire عطر مو ساختن.

بله خب خیلی از اینها ممکنه تو ایران موجود نباشن و شاید اصن هیچکدوم اینها عطرهای شما نباشن. بنابراین باید دنبال راهکار باشیم که چطوری میشه عطر رو روی مو استفاده کرد بدون اینکه به مو ضرر زد. برای این منظور سه راهکار رو میشه در نظر گرفت:

اولین راهکار اینه که کمی روغن معطر استفاده کنین. همه برندها برای عطرهاشون روغن معطر مو تولید نمیکنن اما برندهایی مثل ایو روشه، بادی شاپ و لوکسیتان از این جور محصولات تا دلتون بخواد دارن. یادتون باشه که نباید همونطور که با عطر دوش میگیرین روغن رو همه جای سرتون بمالین. فقط کمی در حد چرب کردن نوک موها کفایت میکنه به طوری که موها به هم نچسبن.
دومین راهکار اینه که عطر رو روی برس اسپری کنین و باهاش موهاتون رو شونه کنین. با این کار به الکل فرصت تبخیر میدین و عطر اجرای زیباتری روی مو ارائه میده.عطر مو
سومین راهکار استفاده از خود عطر هست. این کار اگه به یک عادت مداوم تبدیل بشه همونطور که گفتم بخاطر الکل توی عطر موهاتون ممکنه آسیب ببیینه. اگه موهاتون چرب باشه ممکنه آسیب کمتری ببینن اما اگه موهای خشکی دارین این روش چندان پیشنهاد خوبی نیست. در هر صورت یادتون نره که فقط انتهای موهاتون اسپری کنین که به پوست سرتون نزدیک نباشه. یادآوری کنم که ایده و هدف عطر مو اینه که عطر با حرکت سبک و آزادانۀ مو تو هوا منتشر بشه بنابراین انتهای موهاتون بهترین جا از سر برای اسپری هستن.
و نکتۀ آخر اینکه میتونین عطر رو توی هوا اسپری کنین و طوری زیرش قرار بگیرین که روی موهاتون بشینه. این روش فرق چندانی با اسپری روی برس نداره.